K lékaři pouze s platebním kuponem. Vysočina

Nový zákon nám od 1. ledna příštího roku ukládá hradit poplatek za vyšetření u lékaře, za ošetření na pohotovosti a také za pobyt v nemocnici.    

Zdravotnická zařízení k této novince přistupují různě. Někde nastává posílení administrativy, jinde, jako třeba v novoměstské nemocnici, dostanou slovo automaty.

 

V nemocnici v Novém Městě na Moravě budou zajišťovat prodej kuponů, bez kterých vás od Nového roku již ambulantně neošetří, automaty tři. Jeden z nich bude umístěn v prostoru vrátnice, další v blízkosti centrální recepce a poslední z trojice najdete na interním oddělení.

 

Vedle každého automatu bude podle vedení nemocnice k dispozici „měnička papírových bankovek“, to pro případ, že by si pacienti potřebovali rozměnit padesátikoruny, stokoruny či dvoustovky na desetikorunové mince. Mince pak vhodí do automatu, který jim následně umožní získat kupony v hodnotě třicet či devadesát korun. To podle toho, jaké vyšetření nebo ošetření budou požadovat. Za třicet korun si lze dojít do ambulance, za devadesát na pohotovost.

 

Ambulance, které jsou od automatů hodně vzdálené, budou podle vedení nemocnice přijímat i platbu v hotovosti.  Podrobné informace o automatech a jejich obsluze budou uveřejněny na internetových stránkách nemocnice a v tisku.

 

Jak se s jejich obsluhou a nutností mít u sebe při vstupu do ambulance platný kupon vyrovnají starší spoluobčané, to se ukáže až časem.