Světlo Betlémské a koledy

Rozsvícený strom na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě byl svědkem vánoční nálady, rozzářených dětských očí a kouzelné atmosféry svátečního podvečera.

Mše, která začala o čtvrté hodině odpolední, přilákala spoustu štědrovečerně naladěných obyvatel Nového Města i okolí. Kostel svaté Kunhuty byl doslova přeplněný, nikde nezbylo ani kousek volného místečka.

Podobně to vypadalo i na Vratislavově náměstí. Tam se sice lidé začali scházet až o hodinu později, ale zato přišli v ohromujícím počtu. Náměstí bylo plné těch, kdo si před štědrovečerní večeří chtěli zpestřit sváteční prožití dne procházkou a poslechem vánočních koled.

 

Hned po skončení mše si mohli zájemci do svých domovů odnést Betlémské světlo, zvané také Světlo přátelství. Náměstí tak ozařoval nejen rozsvícený vánoční stromeček a městské osvětlení, ale také malá světýlka desítek lucerniček.

A na co všichni stále ještě čekali? Přece na koledy! Ty zazněly z věže kostela sv. Kunhuty dvacet minut po páté. Jejich tóny se roznesly do čtyř stran a mnozí z přítomných si alespoň tichounce také nějakou koledu zazpívali.

 

 

 

 

Lidé se pak pomalu začali rozcházet do svých domovů. Za teplem, štědrovečerní večeří s bramborovým salátem a smaženým kaprem, svátečně nazdobeným stromečkem a dárky. A Štědrý večer mohl začít.