Most u žďárského zámku je stále v provozu

Vysočina,  Žďár nad Sázavou   K nemalé radosti všech řidičů nákladních automobilů ještě stále nestojí přes Stržský potok mostní provizorium, které tu mělo vyrůst během zimních měsíců. 

Pro řidiče i provozovatele nákladní dopravy bude mostní provizorium znamenat šedesátikilometrovou objížďku přes Havlíčkův Brod, dále pak přes Pohled, Českou Bělou, Ždírec nad Doubravou a Krucemburk zpět do Žďáru nad Sázavou.

 

Menší zdržení způsobilo hlavně vyjednávání s majiteli přilehlých pozemků, na kterých by mělo provizorium stát. Ředitelství silnic a dálnic Jihlava neustále spolupracuje s Městským úřadem Žďár nad Sázavou, aby bylo krajským úřadem co nejdříve vydáno povolení na stavbu mostního provizoria. Podle místostarostky Dagmar Zvěřinové ale zatím není proč spěchat. Chladné počasí nedovoluje jakýkoliv zásah do kamenného mostu a tak budou moci autodopravci ještě nějaký čas klidně spát.

 
 

 

Dalším kamenem úrazu, který zřejmě opravu pozdrží,  je spolupráce s památkovým úřadem. Ten požaduje od města spolufinancování při opravě osmi pískovcových soch, zdobících zábradlí po obou stranách mostu.  Svatý Metoděj, Pavel, Vojtěch, Bernard, Cyril, Jan, Mikuláš a Benedikt budou muset být před rekonstrukcí  samotného mostu odstraněni a uloženi na bezpečném místě. Město se k otázce spolufinancování zatím staví negativně. „Most i sochy patří státu a proto nevidíme v tomto případě jediný důvod, proč by k tomu mělo město aktivně přistupovat,“ říká místostarostka Dagmar Zvěřinová.

 

Jednalo se i o místě, které by bylo pro uložení pískovcových soch dostatečně bezpečné a vhodné. Po dobu rekonstrukce historického kamenného mostu by měly zřejmě nakonec najít své přechodné bydliště v prostorách žďárského zámku.