Kalamita jak v únoru

Včera odpoledne se někteří z nás radovali, že už se nám opět hlásí zima. Děti se koulovaly, sportovní nadšenci hledali na půdě lyže a vosky.

Asi málokdo čekal, že "rosničkářům" tentokrát předpověď zcela vyjde a zima nás ohromí hned druhý den svého působení. V ranních zprávách jsme tak mohli poslouchat informace zcela totožné z různých stran republiky: přes noc připadl další sníh, mrzlo, na vozovkách se k tomu objevil místy led.
Ideální stav pro řidiče. Je faktem, že málokterý z řidičů byl tak uvědomělý, aby už měl obuté na svém voze zimní pneumatiky. Neměl jsem je ani já. Tak jsem navštívil už před sedmou ráno pneuservis a přemlouval majitele, aby mi prodal a obul pneumatiky ještě před otevřením servisu. Protože měl na celý den pořadník, byl jsem mu opravdu vděčný, že mi vyšel vstříc. S potěšením jsem vyrazil do práce, ovšem pocitu jistoty na zimních pneumatikách jsem si neužíval dlouho. Asi po kilometru jízdy jsem dostal v zatáčce smyk, auto se otočilo a nezávisle na mně se řítilo v protisměru přímo na nic netušící vozidlo jedoucí proti mně. Po pár vteřinách se ozvala rána a bylo po všem.

Vlastník vozidla, které jsem trefil, měl naštěstí obrovské pochopení. Cítil jsem se velice trapně, zvlášť když mi sdělil, že má týden nové přední blatníky. Bral ale ohled na stav vozovky a celou situaci jsme řešili v klidu, bez emocí. Ihned proběhla běžná rutina: kontaktování pojišťovny, nahlášení škody atd.

Když asi po půlhodině stání na silnici projel posypový vůz, koukal jsem jak na zjevení. Celá událost se děla na trase Nové Město - Polička, tedy celkem frekventovaný tah. Navíc všichni ví, že od Nového Města je úsek dost zrádný a problémy tam jsou téměř při každém sněžení, natož když silnice zmrzne. Proto jsem nepochopil, proč se sype vozovka až v osm hodin, až je Pohledecký kopec plný uvízlých aut a nikdo z řidičů se neodvažuje pokračovat v jakémkoliv směru.
Pak jeho auto odtáhl traktor, já naštěstí mohl pokračovat v cestě, i když s poškozeným vozidlem. Ale jelo.

Večer jsem si ve zprávách poslechl, že silničáře tentokrát zima nezaskočila a byli připraveni. Hned se mi ulevilo.