Co se děje na čapích hnízdech?

Není to tak dávno, co jsme vás informovali o tipovací soutěži na stránkách Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Jenom připomenu, že se účastnit mohli rodinné týmy, které měly uhodnout, kolik čapích mláďat bude letos vyvedeno z osmi monitorovaných hnízd.

 

 

 

 

Zajímalo mne, co je v čapích domovech nového a jak pokračuje tipovací soutěž. Na obě otázky mi odpověděl Jaroslav Čejka ze správy CHKO.

„Mladí ptáci už jsou vzletní. Odlet čápů začíná v měsíci srpnu, ale záleží na tom, kdy který pár začal hnízdit. Mladí ptáci odlétají dříve než rodiče. Podle odborníků jsou na své cestě vedeni dospělými čápi z jiných lokalit. Odlet mladých i starších ptáků by měl končit počátkem měsíce září. K tomuto termínu bychom chtěli uzavřít i naši tipovací soutěž.

Odlet z první lokality, kde se čápi vylíhli nejdříve, tedy z Nového Veselí, už se pravděpodobně uskutečnil. Mladí ptáci se na hnízdě asi týden neukázali. Totéž se děje i na Vortové, kde byli druzí nejstarší. Na zbývajících lokalitách se mladí ptáci doposud vrací večer zpět na hnízdo.

K 7. srpnu bylo na hnízdech celkem osmnáct mláďat. Co se týká tipování, velice mne mrzí, že to zkusilo pouze šest rodinných týmů. Přitom na jiné soutěže reaguje většinou podstatně více lidí. Například v zimní tipovací soutěži zkusilo štěstí přes sto účastníků. Tady to bylo možná trochu složitější zadání. Lidé o čápech ví pouze to, že to jsou tažní ptáci a pak ještě že čáp nosí kluky. A víc už nic. Takže ten zájem je takový povrchní a nejde do hloubky.

Tipů je tedy šest a lidé tipovali od dvou do dvaceti pěti mláďat. Do konce srpna bychom chtěli ještě počkat, jestli se náhodou na hnízdech něco nepřihodí. Většinou se ještě něco stane a aspoň jedno mládě nějak špatně dopadne.

Teď by se ti ptáci měli vydat na cesty dvěma směry, jihozápadním a jihovýchodním. Tady jsou spíše populace, které táhnou jihovýchodním směrem, pouze u čápů ze západních Čech je pár záznamů o tom, že ptáci táhli přes Pyrenejský poloostrov do Maroka. Naši čápi létají přes Bospor do Afriky. Ten tah trvá poměrně dost dlouho. Na zimoviště přilétají ptáci až koncem listopadu a v prosinci. Celá východní a jižní Afrika je jejich novým domovem. Příliš dlouho se tam ale nezdrží, protože už v únoru zase letí zpět aby tu na přelomu března a dubna zase byli. Jsou to opravdu velcí cestovatelé, skoro půl roku proletí.

Samozřejmě, že jsme je kroužkovali a to na pěti lokalitách z osmi monitorovaných. Máme patnáct mláďat okroužkovaných z osmnácti vyvedených. Takže v blízké budoucnosti o nich budeme očekávat nějaké informace.

Ještě bych se chtěl zmínit o tom, že jsme v zimě v roce 2005 vypustili informaci, že jsme tu někde viděli bílého čápa. Chytl se toho deník Blesk a přineslo to nakonec úžasné výsledky. Oni zveřejnili fotografii bílého čápa na sněhu a dali tam titulek „Ztratil se čáp". Já jsem k tomu propůjčil číslo svého mobilního telefonu a lidi volali asi necelé tři týdny. Nasbírali jsme přes šedesát údajů z celé České republiky. Bylo to velice zajímavé a na mnoha místech se to protnulo. Jeden pták byl třeba hlášený třemi různými pozorovateli. Dříve se tvrdilo, že tady zimují pouze ojedinělí ptáci. Ale tu zimu v roce 2004-2005 tady přečkávalo přes padesát bílých čápů a dokonce i jeden černý. To je jen taková zajímavost."

A můžete mi ještě vyjmenovat ty monitorované lokality?
Je to Nové Veselí, Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou, Vortová, Herálec a Vojnův Městec, tam byla mláďata vyvedena. A ty dvě lokality, kde to nedopadlo jsou Polnička a Velká Losenice. Ale víme o více hnízdech. Včera jsme například kontrolovali Rozsochy a Bohuňov. Asi třicet párů máme pod kontrolou.
A ještě na závěr takovou perličku z Nového Města. Tam ten pár prožívá opět nějaký hluchý tok. Protože se nemůžou dospělí srovnat na hnízdě s mladýma, tak si staví nové hnízdo. Před třemi lety se stalo totéž. Letos si staví hnízdo asi sto metrů od původního hnízda. Takže na starém hnízdě můžete vidět tři mladé a na novém rodiče. Ale to je spíš taková rarita."

Škoda, že se tak málo účastníků přihlásilo do tipovací soutěže. A přitom první cena, pohled z čapí perspektivy neboli vyhlídkový let, je určitě pro mnohé velmi lákavá. Příště si takovou příležitost nenechte ujít.