Větrné elektrárny - být či nebýt?

Je to přibližně tři roky, co se na těchto internetových stránkách objevil článek o větrných elektrárnách. Dodnes na něj lidé reagují v příspěvcích a je nejčtenější. Co víc si autor může přát.

Zrovna v době, kdy se tento článek objevil, jsem se o větrné elektrárny malinko začal zabývat. Píšu malinko, protože nejsem žádný odborník a nijak se tím netajím. Jen často navštěvuji Jeseníky a tam větrné elektrárny stojí už několik let a dokonce i fungují. Dokonce píšu proto, že když jsem na internetu o větrných elektrárnách hledal informace, dozvěděl jsem se, že většina vybudovaných elektráren nepracuje, protože je někdo rozkradl.

Bydlím v lokalitě, kde by teoreticky taková věc mohla stát. Vítr fouká stále. Ale jedná se o chráněnou oblast a tak je problém něco takového zde vybudovat, i když pokusy už byly a jistě budou. Ale po přečtení několika informací jsem došel k závěru, že jsem rád, že zde elektrárny nebudou.

Všude se píše o ochraně přírody a ekologii. Jenže není vše tak, jak je nám to naservírováno. Jak už psal autor zmiňovaného článku, výroba je "těžce" neekologická. Navíc teprve po podrobnějším bádání jsem se dozvěděl, že některé díly mají životnost tak 15 let, což je přibližně návratnost investice do elektrárny. Takže i při velice výhodných výkupních cenách je opravdová rentabilita mírně zavádějící. Navíc jsme se shodli s autorem dřívějšího článku (měl jsem tu čest osobně se s ním setkat), že na rozjetí takové elektrárny je třeba nějaká energie a stejně tak je jí třeba v případě velkého větru, kdy se musí brzdit. Cena této energie je nižší než cena výkupní, což ve svém důsledku může znamenat, že si koupím kilowattu za určitou částku, ale za minimálně jednou takovou ji prodám. Legálně se za podpory státu obohatím a tuneluji energetické firmy. Ne, že by na to neměly. Z odběratelů mají zisky velice solidní a jisté. Spravedlivé to ale asi moc není.

Takže pokud prostudujeme více aspektů pro a proti, tak mi v naší oblasti větrné elektrárny vůbec nechybí. V přímořských zemích jsou podmínky dosti odlišné, takže bude lepší, když okopírujeme něco jiného anebo pro větrné elektrárny najdeme lepší místa a proud z nich se bude prodávat za jiných podmínek.