100 let továrny v Nedvědici

Pokud náhodou ještě nemáte nic naplánováno na sváteční pátek 28. října, mám pro vás jeden tip. Využijte pěkného počasí (pokud vydrží) a vydejte se na výlet do Nedvědice, kde slaví stoleté výročí textilní továrna. Její počátky se datují již k roku 1806, kdy zde založil Josef Filipi továrnu na hedvábné látky. Následovalo otevření továrny na vlněné a bavlněné zboží továrníka Kafky z Brna (1884) a počátkem minulého století se továrna stala filiálkou firmy Otto Kuhna a spol., vedle ní pak byla tkalcovna Antonína Navrátila.

To je jen minimum informací z historie, mnohem více se určitě dozvíte přímo na místě. Ve 13.30 je zahájení na parkovišti společnosti MEZ, a.s. Nedvědice, od 14.00 si můžete vyslechnout přednášky o historii místa a textilky v závodní jídelně výše jmenované firmy a od 15.00 proběhne setkání bývalých zaměstnanců a všech dalších zájemců z řad veřejnosti.

Program bude doplněn po dobu konání akce výstavou fotografií a pohlednic, zakoupit si můžete publikace a zajištěno je i občerstvení.

No a pokud si budete chtít ještě více vyplnit páteční program, zavítejte na hrad Pernštejn, kde je stále co k vidění, i když tam budete třeba už po několikáté. Pokochat se můžete i Pernštejnským tisem, o němž se v posledních dnech hodně mluví, protože vyhrál anketu Strom roku (ale o tom už jsme na našich stránkách psali).