Koupaliště v Novém Městě

Jelikož začali pro školáky letní prázdniny a pro většinu dospěláků čas dovolených, určitě vás bude zajímat (minimálně ty, kteří svou letošní dovolenou hodlají strávit v oblasti Žďárských vrchů), kde (a také kudy) se dá na novoměstsku vyrazit k vodě.

Vodních ploch je zde sice nespočet, nicméně budeme předpokládat, že když už k vodě chceme vyrazit, také bychom se v ní mohli i namočit. Rozhodně bych nedoporučoval koupání například v Cihelském rybníku (říkáme mu Cihelňák), neboť si netroufám tvrdit, že by se někdo chtěl „ráchat“ s labutěmi a jiným ptactvem. Co se tekoucí vody týče, řeka tu žádná není. Někdy si říkám naštěstí. Abych byl přesný, je tu řeka. Jaká řeka může asi protékat Žďárem nad Sázavou? Ano, je to Sázava. Voda v ní připomíná všechno jen ne vodu, ale má-li někdo chuť, může vyzkoušet.

Jediná v současné době použitelná vodní plocha ke koupání v nejbližším okolí Nového Města na Moravě je taková malá louže, které říkáme příznačně, koupaliště. Co se kvality služeb zde poskytovaných týče, označil bych je asi jako střídavě oblačno. Vzhledem k neustálým a letitým sporům město x nájemník, nájemník x město, starý nájemník x nový nájemník, nájemník x náhodný kolemjdoucí a podobně (nikdo vlastně ani neví, o čem se stále přou, ani já ne, takže to berte s rezervou – „jedna paní povídala“ :-)) Každopádně poslední dobou je na koupališti posekaná tráva a i odpadkový koš zde najdete. Své služby nabízí i (teď premýšlím, jak tomu říkat) kamenný stánek se zmrzlinou, nápoji a podobně. Jak celý „areál“ vypadá si můžete prohlédnout na fotografiích v galerii. Letošní cena byla nastavena na 14 korun za osobu, dítě by mělo platit polovic. Podle mého názoru je cena celkem vysoká, vzhledem k nabízeným službám. Samozřejmě, pokud nechcete platit, nabízí se druhá varianta zcela zdarma. Opačná strana rybníka. Zdarma zde dostanete trochu bláta, bandu rybářů a ve večerních hodinách navíc hejno komárů. Ale i zde se dá vykoupat docela obstojně (obzvlášt odpoledne). Mám to osobně vyzkoušeno.

Teď vám ještě chybí docela podstatná informace – jak se na koupaliště dostat. Snad vám vypomůže pár fotografií v galerii. Cest je samozřejmě několik. Velice vhodné je spojit koupání s procházkou či projížďkou na kole v lese Ochoza. Dokonce můžete přidat i minigolf, o kterém jsem psal nedávno. Koupaliště není od hotelu Ski zase tak vzdáleno. Na závěr nezbývá, než popopřát pěkné koupání.