Nový obchod s horolezeckými a turistickými potřebami

Ty tam jsou doby, kdy malé obchůdky rostly jako houby po dešti. Většinu z nich už dávno převálcovaly obří supermarkety, které nabízejí vše pod jednou střechou. Přesto se pár menších obchodů ještě udrželo a sem tam se objeví i nějaký nový. A jeden takový teď vznikl i ve Sněžném.

O nové prodejně jsem si povídala s jeho majitelem, panem Havlíkem.

Co všechno ve vašem obchůdku nabízíte?
Můžeme nabídnout horolezecké potřeby, pomůcky pro práce ve výškách a vybavení do přírody. Ze začátku určitě nebude v obchodě všechno, co bych si představoval, ale do budoucna by se měl sortiment rozšířit a myslím si, že budeme schopni uspokojit i náročné zákazníky. Pokud si ale chcete pořídit základní vybavení, tak to už dnes není problém. Spacáky, karimatky, stany, oblečení, obuv, termo prádlo, pomůcky pro lezení, postroje, lana, čelovky, prostě základní vybavení pro lezení a turistiku tu máme.

Vy máte s lezením nějaké zkušenosti?
Kdysi jsme trošku lezli, ale dnes vzhledem k tomu, že máme už trošku vyšší věk, tak si děláme potěšení už jen tím, že prodáváme pomůcky pro tento adrenalinový sport.

Kde mohou turisté váš obchod najít?
Sněžné je na půlce cesty mezi Novým Městem na Moravě a Svratkou, jedenáct kilometrů od Nového Města i od Svratky. Tady v okolí je dost velká hustota lezeckých terénů, např. Drátník, Čtyři palice, Malinská skála, Pasecká skála, Bílá skála. Takže pro milovníky tohoto sportu je tu spousta příležitostí. Už proto jsme se rozhodli takový obchod vybudovat, návštěvníci nemusí pro každou maličkost, která jim ve vybavení chybí, jezdit někam dál. Sídlíme v budově bývalého nákupního střediska, zatím tu je i galerie, ale ta se má časem přestěhovat jinam.

A prodáváte i třeba mapy?
Ty zatím nemáme, ale uvažujeme o tom, že bychom vzali do prodeje nejen mapy, ale i nějaké průvodce pro lezecké terény, aby lidi měli lepší představu o tom, kam se vypravit. Ale připravujeme i další aktivity, které by měly být spojeny s touto prodejnou. Chystáme se časem vybudovat i nějakou horolezeckou stěnu, takže si to i ti, co nikdy nelezli, budou moci vyzkoušet. V našem plánu bylo i to, dělat programy pro skupinky lidí, které by měly zájem vyzkoušet si to lezení na skalách.

Horolezecká stěna by měla být kde?
Také ve Sněžném, v areálu bývalého koupaliště. Ale to je zatím všechno v jednání. Byla by to samozřejmě venkovní stěna, na zastřešení bychom asi nesehnali peníze. Pokud by si chtěli zájemci lézt sami, zaplatili by si třeba za hodinu a pokud by u toho chtěli mít nějakého instruktora, zajistíme i to.

Takže na stěně by si to zájemci vyzkoušeli, pak by si u vás koupili vybavení a hned by mohli vyrazit do okolí zkusit si to naostro...
To by bylo ideální...

A jakou máte otvírací dobu?
V současné době máme otevřeno od 8 do 17 hodin. Možná to budeme ještě upravovat, protože zatím nevíme, jak to bude oběma stranám vyhovovat. Pokud by někdo měl zájem i mimo tuhle dobu, budou na ceduli i telefonní čísla a když někdo zavolá, rádi ho přijdeme obsloužit kdykoliv, i mimo otevírací hodiny.

Hodláte rozšířit sortiment i o zimní věci, třeba lyže?
Myslím si, že do lyží bychom asi nešli, ale samozřejmě, že se sortiment pro zimní sezónu trochu změní. Bude tu zimní oblečení, kvalitní zimní boty, zateplené spacáky, atd.

Spolupracujete s českými nebo zahraničními firmami?
Už šest let spolupracujeme s firmou Vertikál sport v Jablonci, což je výhradní dovozce firmy Petzl pro Českou republiku. My jsme dělali výškové práce a byl problém se sháněním vybavení. Naštěstí jsme se spojili s touto firmou a bylo po problému. Snažíme se propagovat i české výrobce, například Saltic, Raveltic nebo Tilak. Saltic, to jsou lezečky, nebo trekingové boty, Raveltic mačky, cepíny nebo karabiny a co se týká Tilaku, ten snad zná každý, kdo trochu chodí po horách nebo do přírody. Vyrábí kvalitní oblečení. Myslím si, že je dobré propagovat české firmy, protože některé z nich jsou velice kvalitní a jejich výrobky srovnatelné s těmi světovými.

Další obchod s horolezeckými a turistickými potřebami se ve Žďárských vrších určitě neztratí. A horolezci nebudou muset sjezdit půl Vysočiny, když jim bude chybět třeba jedna karabina.