Informační kiosky na novoměstsku

Vysočina: Jak jste se již možná doslechli či sami zjistili, po Novém Městě na Moravě a okolí se začali šířit zelené informační kiosky. Samozřejmě mě to zaujalo a tudíž jsem se rozhodl vyzkoušet vše na vlastní kůži. Přináším vám pár osobních postřehů.

Zaprvé, co je vlastně ta věcička skrývající se pod názvem informační kiosek? Jak uvádí sám název na přední straně, je to „public internet access point“, neboli veřejný přístupový bod k internetu. Všechny tyto kiosky, které se velice rychle šíří po novoměstsku, jsou součástí projektu iNOVOMĚSTSKO, který se zrodil v hlavě pana Zbyňka Grepla na odboru informatiky MěÚ Nové Město na Moravě. Hlavní cíle projektu jsou mimo jiné rozvoj internetu v dané lokalitě, co největší pokrytí obyvatelstva volně dostupným bezplatným přístupem k této celosvětové síti, zvýšení atraktivity oblasti vzhledem k turistice a zefektivnění komunikace mezi jednotlivými části mikroregionu. Nutno podotknout, že myšlenka je to zajímavá.

Další věcí je ale fungování v praxi, a proto jsem šel kiosek „navštívit“. První věcí, co mě rozhodně potěšilo je kvalitní kovová klávesnice v kombinaci s velkou kuličkou a dvěma tlačítky místo myši. Díky tomuto je ovládání velice komfortní (samozřejmě vzhledem k podmínkám). Jak jsem po chvíli zjistil, je možné využít i dotykového displaye, takže si svůj způsob ovládání najde prakticky každý. Ve večerních hodinách je jeho osvětlení dostatečné a příjemné. Po stránce konstrukce nemám v podstatě co vytknout. Co se týče softwarového vybavení, hlavní „okno“, ve kterém vše probíhá, na mě působilo dost podivně, ale to je asi otázka vkusu. To hlavní je připojení k internetu a to fungovalo bezchybně. Je velice svižné a rychlé, navigace po odkazech je díky dostatečnému množství ovládacích prvků bezproblémová. Vychytávky v podobě „smajlíkového tlačítka“ na klávesnici také potěší, i když nemají široké uplatnění. V kiosku je vestavěn reproduktor, ze kterého se občas ozve cvaknutí nejmenovaného prohlížeče (nebudu dělat reklamu :-)). Nahoře je instalována nezbytná průmyslová kamera.

Na závěr celkové hodnocení. Kiosky mě opravdu mile překvapily. Naprosto spolehlivě plní svou funkci a přidávají i něco navíc. Každopádně najdou své uplatnění. Pokud jste v neděli večer na náměstí a potřebujete zjistit, kdy jede nejbližší autobus či jaký je stav lyžařských tratí, je pro vás získání požadované informace otázkou několika vteřin. Na druhé straně, na kovové klávesnici by vám napsat například delší email trvalo poměrně dlouho. Ale v krizovém případě i tady může kiosek posloužit. Nezbývá než autorům projektu popřát hodně zdaru do dalšího pokračování a přát si, aby kiosky nebyly zbytečně poškozovány primitivy a vandaly.