Něco pro kluky - malé i ty větší

Snad každému klukovi, dvouletým počínaje a devadesátiletým konče, se rozzáří kukadla, jakmile před něj někdo postaví cínového vojáčka nebo tank. A právě pro všechny tyto hochy, chlapce, mladé i starší muže, pány i kmety, je připravena nádherná výstava nazvaná „Bojová technika 20. století“.

Výstavu dával podle slov ředitelky Horáckého muzea Sylvy Tesařové dohromady Milan Mynář ze Škrdlovic spolu s dalšími modeláři. „Není to jejich první výstava, před třemi lety se již takto prezentovali ve Žďáru nad Sázavou. Vystavovatelů je celkem jedenáct a návštěvníci zde mohou shlédnout okolo sto sedmdesáti modelů.“

 

   

 

 

 

 

Je tu k vidění téměř veškerá bojová technika zmiňovaného období s výjimkou letadel. „Těch je taková spousta, že by zaplnila jednu samostatnou výstavu, takže nám už se sem nevešla“, říká Sylva Tesařová. „Modely jsou v měřítku 1:35 a jsou doplněny i ukázkami z modelářských časopisů.“

    

 

  

  

  

 

 

 

Výstava bojové techniky není v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě novinkou, neboť byla zahájena těsně před koncem školního roku. Má však takový ohlas, že byla prodloužena až do konce září. Svůj zájem o zhlédnutí této výstavy už projevily i školy, hodiny dějepisu budou jistě mnohem zajímavější, když si žáci budou moci prohlédnout zbraně světových válek na vlastní oči.

 

  

 

  

 

Celá výstava je navíc doplněna historickými fotografiemi, na nichž je zachyceno Nové Město na Moravě v květnu roku 1945.