Co čeká návštěvníky Ekologického informačního centra

Ekologické informační centrum najdete v obci Krátká, nedaleko Sněžného. Kromě stálé výstavy „Žďárské vrchy – dílo přírody a člověka“, zde můžete zhlédnout ještě výstavy krátkodobé, obdržet soustu zajímavých informačních materiálů, získat turistické informace nebo navštívit zajímavé akce.

Mezi zajímavé akce pro veřejnost se řadí exkurze, vycházky a hlavně tolik oblíbené jarmarky. A jeden se na Krátké zrovna chystá. Nebude to obyčejný jarmark, ale „Biojarmark“ a je součástí „Bramborové slavnosti“, která připadne na sobotu, 22. září. Celou akci pořádá spolu s CHKO Žďárské vrchy a obcí Sněžné i Český svaz ochránců přírody Žďár nad Sázavou. Šárka Špačková z posledně jmenované organizace k chystané slavnosti uvedla:


„Jedná se o akci pro širokou veřejnost, která má dvě hlavní témata. Jedním z nich je zvykový životní styl – brambory jako tradiční plodina Vysočiny. Ve spolupráci s Horáckým muzeem připravujeme takovou poměrně exkluzivní výstavku přímo v prostorách bývalé rychty v Krátké. Druhým tématem, které je s prvním úzce spojené, je právě ekologické zemědělství. To je poměrně moderní téma a představíme zde některé biopotraviny.

Akce je plánována na celý den, od deseti dopoledne do pěti večer a pro zpestření programu jsme pozvali i hudební skupinu Draga Banda, která hraje horácké písně trochu v upraveném znění. Návštěvníci se mohou těšit i na harmonikáře a vystoupení dětí z horáckého folklorního souboru.

Samozřejmě že na Biojarmarku bude možné zakoupit biopotraviny – biobrambory a biozeleninu. A nejen koupit, ale také ochutnat. Mimo to připravujeme i soutěže a hry pro děti a možná i pro rodiče.

Akce probíhá v rámci celorepublikové kampaně „září – měsíc biopotravin“. Hned na ni navazuje další akce, a to v neděli 23. září, která se jmenuje „Ukliďme svět“. Chtěli bychom vyburcovat veřejnost k tomu, aby se připojila k úklidu kolem turistických cest. Lidé si často stěžují, že na turistických trasách zůstává spousta odpadků a tady budou mít možnost se aktivně zapojit do jejich úklidu.“


Spolu s ochranáři na připravované „Bramborové slavnosti“ spolupracuje i Horácké muzeum. „Poslali jsme organizátorům fotografii světnice z první poloviny dvacátého století a spolu jsme se pak dohodli, co vše jim z našich sbírek zapůjčíme“, potvrdila ředitelka muzea, PhDr. Sylva Tesařová. „Mezi zapůjčené exponáty bude patřit například kanafasové povlečení, hliněné a železné nádobí, výzdoby na zeď a běžné vybavení domácnosti. Kromě toho jsme jim sehnali i nějaké staré recepty, protože součástí slavnosti bude i ochutnávka.“


Brambory byly kdysi hlavní plodinou, která tvořila zdejší jídelníček. Velikou výhodou bylo i to, že se nemusely konzumovat okamžitě, ale při dobrém uskladnění vydržely velice dlouho. V panelákových bytech ovšem tato výhoda brzy zanikla. Součástí jídelníčku však zůstávají pořád. Jejich konzumace sice už není tak častá, ale přece jen si to bez nich nedovedeme představit. Takže hurá na „Bramborovou slavnost“.