Zavedení kamerových systémů ve městech usnadňuje práci policistům a naopak znesnadňuje „práci“ zlodějům.
Žďár nad Sázavou už má nějaký čas pět kamer v provozu a obyvatelé i policisté jsou s nimi poměrně spokojení. Proto se také město dohodlo s pracovním úřadem o zřízení tří nových, pracovních míst pro účely monitorování města. Na tato místa bude přispívat jak město, tak i úřad práce, neboť zde budou zaměstnány osoby se změněnou pracovní schopností. Volná místa budou na poloviční úvazek a pracovat se bude na nočních směnách. Noví zaměstnanci nebudou vedeni jako policisté, ale jako bezpečnostní pracovníci.
Zároveň s novými pracovníky přibudou ve Žďáru nad Sázavou i tři další kamery. Nainstalovány budou na místech, kde je nejvíce trestné činnosti a přestupků. Své vlastní monitorovací zařízení tak dostane čtvrť zvaná „Stalingrad“, nádraží a poslední kamera bude umístěna ve Žďáře 1, kde je podle slov starosty Jaromíra Brychty nejvíce hospod. „Jsme národ pivařů a bohužel, čím více hospod, tím více trestné činnosti. A v našem městě je okolo sedmdesáti těchto zařízení“ dodal starosta.
O zavedení kamerového systému uvažuje i Nové Město na Moravě. Město už nějakou zkušenost s kamerami má, neboť už je nějakou dobu monitorován prostor obřadní síně. Další z kamer sleduje Vratislavovo náměstí. Podle starostky Zdeňky Markové je důležité vhodně zvolit monitorované body. Pak dokáže kamerový systém nahradit policisty pohybující se v terénu. Navíc záznam z monitorovacího zařízení poslouží zpětně k identifikaci aut nebo osob. „Zkušenosti jsou takové, že když do města přijíždí člověk se špatnými úmysly a hned na začátku města se objeví cedule o tom, že je hlídáno kamerovým systémem, pak se ten dotyčný zpravidla takovému městu vyhne“, konstatuje Zdeňka Marková.
V současné době je v Novém městě na Moravě vytipováno 12 bodů, které by měly být monitorovány. Neznamená to ovšem, že by město mělo vlastnit dvanáct kamer. Naopak. Sledovacích zařízení může být méně, ale časem budou měnit svá stanoviště. A která místa jsou v Novém Městě vedená jako nejrizikovější? Palackého a Vratislavovo náměstí, ulice Žďárská, atletický stadion, hřbitov, Horácká galerie, supermarket Billa a ulice Masarykova.
A ani Bystřice nad Pernštejnem nezůstane v této aktivitě pozadu. Vytipovali zde také několik rizikových míst, která by měla být v blízké budoucnosti sledována kamerami. Jedná se o ulici Pod kaštany, Masarykovo náměstí a Dům s pečovatelskou službou. Čtvrtá kamera by měla být podle místostarosty Josefa Vojty mobilní a měla by být používána vždy tam, kde by jí bylo právě nejvíce potřeba. Stejně jako v Novém Městě na Moravě, i tady by se nejednalo o nepřetržitý sledovací systém, ale o záznamové zařízení. V rozpočtu na příští rok je na sledovací zařízení navrhovaná částka tři sta padesát tisíc korun.