První lyžařské stopy se na Novoměstsku objeví v pátek

Louky a pole v okolí Nového Města na Moravě už jsou dokonale zasněžené a tak milovníci zimních sportů už netrpělivě čekají, kdy se konečně na bílých pláních objeví první stopy.    

A nebudou už čekat dlouho, což potvrdila i vedoucí novoměstského Informačního centra Jaroslava Michalcová:

 

Kdy můžeme letos očekávat první běžkařské stopy?

Dnes byl pokusně upraven malý okruh u „Medinu“ a kousek směrem na Vlachovice a zpět, aby se zjistilo, jestli už je pod sněhem nějaký podklad. První větší okruhy plánujeme v pátek, bude to z Nového Města na Moravě směrem na Vlachovice, Tři Studně, Fryšavu, Kadov, Krátkou, Samotín a zpátky. V sobotu bude vyjíždět rolba opět z Nového Města směrem na  Radňovice, Vlachovice, Rokytno, Studnice, Zubří a zpátky přes Pohledec a Maršovice.

 

Zatím tedy jen dva okruhy, plánujete i další?

V sobotu na naše novoměstské trati u Zubří budou navazovat s údržbou z Bystřice, takže tam mohou pak lyžaři pokračovat směrem k Domanínku. Pod Vlachovicemi by se měl napojit se svými tratěmi zase Žďár nad Sázavou.

Naopak z Jimramova máme zprávy, že tam stále ještě chybí podkladový sníh, který by rolbu udržel, aby se nedostala až na zem. Takže tento týden ještě k Jimramovu upravovat trasy nebudeme.

Další pravidelný okruh je směrem na Sněžné a Milovy, ale tam se nám letos vyskytlo jedno problematické místo, protože hotel Podlesí si vybudoval novou sjezdovku, která křižuje naši trať. Majitel pozemku jej navíc ohradil, takže teď nemáme možnost se okolo Podlesí dostat na Milovy. To komplikuje i napojení tratí ze Svratky.

 

Tam tedy letos trať nebude?

Tenhle týden určitě ne. Samozřejmě, že se budeme s majitelem pozemku snažit domluvit nebo najít jinou náhradní možnost.

 


 

Kolik kilometrů tras plánujete celkem?

Něco přes sto kilometrů. Tratě vznikaly postupně a teď už se jen snažíme, aby byly standardizované a nijak moc se neměnily.

 

Změny oproti loňsku tedy nebudou?

V terénu je potřeba v letních měsících prořezávat větve, odstraňovat náletové dřeviny, atd. Na tratích byly vybudovány mostky překlenující potoky, nainstalovalo se lyžařské značení a není možné všechnu tuto práci zahodit a říct, že budeme jezdit jinudy. Neradi bychom s nimi ještě nějakým způsobem hýbali.  Hledali jsme i cestu, kudy se rolba dostane, protože potřebuje šířku čtyři metry, což není vždy možné. Snažíme se i o to, aby silnice křižovala trať pouze v nezbytných případech a lyžař nemusel stále sundávat lyže a přecházet silnici. Takhle se třeba podařilo v minulých letech vybudovat spojení pod hrází rybníka Sykovec. Dříve se jezdilo po hrázi.

 

Kdo financuje a kdo realizuje projíždění stop?

Finanční prostředky zajišťuje převážně Nové Město na Moravě spolu s mikroregionem  Novoměstsko a realizace je na „Zlaté lyži“, ta má na projíždění  technické zařízení.  Stopy se prohrnují rolbou, která má dva vstupovače pro úpravu klasické stopy.

 


 

Kolik centimetrů sněhu už napadlo?

Na Fryšavě přes padesát a v Novém Městě okolo čtyřiceti. Tady využíváme služeb pana inženýra Pojezného, který má v Novém Městě soukromou meteorologickou stanici a kromě jiného měří sníh. Výsledky nám sděluje a my je pak uveřejňujeme na internetu.

Ve Třech Studních, ve výšce sedm set třicet metrů nad mořem, to pak měří pan Radek Vichr, který nám pomáhá s koordinací tratí, sleduje počasí a jeho vývoj, plánuje optimální najíždění tratí, zjišťuje, kde se má co prořezat a opravit a také jezdí jako spolujezdec s rolbou v terénu.

 

Sníh teď padá stále, jak často se budou tratě prohrnovat?

Tratě budeme udržovat pouze před víkendem. Rolba jezdí rychlostí devět kilometrů za hodinu, takže je nemůžeme objet v jeden den. Bude to rozděleno, něco se bude udržovat v pátek, něco v sobotu a okruh u Nového Města, kde je největší koncentrace lyžařů, se bude projíždět i v průběhu týdne. Na to, abychom všechny okruhy mohli udržovat častěji, nemáme ani dostatek finančních prostředků. Oslovili jsme i ubytovatele v okolí, protože je to služba i pro jejich klienty. Někteří z nich pravidelně přispívají, ale je to stále málo.

 

Nemůžu se nezeptat, jste vy všichni, kteří se na přípravě a vyjíždění stop podílíte, i aktivní běžkaři?

Určitě ano. Já jsem byla na lyžích už minulý týden.

 

Takže lyžaři těšte se! Už pozítří!!!!!!!!!