Žďár přivítá Slezsko

Národní krojový ples ve Žďáru nad Sázavou je dnes již tradicí. Ten jedenáctý se uskuteční v sobotu 2. února a stejně jako každý rok, i letos je věnován jinému regionu. 

Tentokrát zavítají na Vysočinu soubory z Opavského a Těšínského Slezska a z Ostravska. Pořadatel celé akce, kterým je Folklórní sdružení České republiky, jednal s představiteli Moravskoslezského kraje o finanční podpoře této jedinečné akce. Přání pořadatelů ovšem nebylo vyslyšeno, Moravskoslezský kraj by byl ochoten uvolnit finanční prostředky pouze v případě, že by se krojovaný ples konal v Ostravě. Dlouhodobá tradice však zavazuje Folklórní sdružení ponechat akci na stejném místě, tedy v Kulturním domě Žďár nad Sázavou.

 

 

 

A stejně jako v minulých letech, i letos jsou na tuto akci pozvaní významní hosté. Nebudou tu chybět takové osobnosti, jako třeba první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil, svou účast přislíbil i předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, který si na tuto příležitost nechal dokonce ušít svůj vlastní kroj a také předseda vlády Mirek Topolánek.

 

Kromě tuzemských hostů můžeme očekávat i návštěvníky ze zahraničí. Kromě prezidenta mezinárodní organizace IGF Lillo Alessandra se do Žďáru chystají i milovníci lidové kultury z Číny, Indonésie či Ruska.

 

Mezi desíti soubory, které se do Žďáru přijedou představit, nebude chybět ani opavský folklorní soubor Ischias. Jedním z jeho aktivních členů je i Jan Wajda.

 

Zajímavý název souboru, proč zrovna Ischias?

Hlavně kvůli věkovému průměru tanečníků, který je šedesát tři let a taky tak trochu z recese. Soubor má tak vysoký věkový průměr i proto, že je z velké části tvořen rodiči dětí tancujících ve folklórních souborech Úsměv a Vrtek, které pracují při Domu dětí a mládeže v Opavě.

 

S čím do Žďáru nad Sázavou přijedete?

Budeme se spolupodílet na úvodním předtančení Starodávný v choreografii Soni Wenzelové a předvedeme samostatný tanec Chromý v pásmu slezských souborů nazvaném „V té ostravské hospodě“.  

 

 

 

Můžete popsat opavský kroj?

Ženské kroje se nám dochovaly a jsou vystaveny ve Slezském muzeu v Opavě. Slavnostní kroj je bohatě vyšívaný s až sedmi spodnicemi. Pracovní je jednoduchý. Jejich kopie má soubor  Vrtek.

Mužské kroje se nedochovaly, ale ve spolupráci s muzeem jsme si vytvořili jejich rekonstrukci.

 

 

 

Doprovází vás převážně cimbálová muzika Sekerášé, příležitostně pak také cimbálová muzika Opavští hudci. Koho uslyší žďárské publikum?

 Ve Žďáru budou hrát Opavští hudci s Petrem Kopičkou jako primášem.

 

 

 

 

Spolu s pozvanými soubory očekávají organizátoři čtyři až pět stovek krojovaných tanečníků. Celý večer bude probíhat pod taktovkou osvědčeného režiséra Miroslava Ekarta a kromě cimbálové muziky nebude chybět ani dechová hudba. Účastníci krojového plesu nepřijdou ani o krajové speciality, prezentaci řemesel a bohatou tombolu.

 

Vysočina,  Žďárnad Sázavou