Na severovýchodním okraji Nového Města na Moravě se nachází unikátní vlhká louka. Jedná se o tzv. Přírodní památku, kde se vyskytuje četná populace šafránu bělokvětého. Kromě šafránu je zde k vidění i další bohatá květena a fauna. Zmínit můžeme např. rákosinu, kozlík dvoudomý, žluťuchu orlíčkolistou či prstnatec májový. Co se týče zvířat, můžeme se zde setkat s početnou populací skokana hnědého i zeleného. Hnízdí zde i rákosník zpěvný.         

Kdy kvetou ?
Kdy kvetou ?
druhá polovina dubna
GPS souřadnice Šafrán bělokvětý - U Bezděkova
GPS Souřadnice
N 49.5697670, E 16.0890141
Nadmořská výška Šafrán bělokvětý - U Bezděkova
Nadmořská výška
615 m.n.m

Bezděkov rozkvetl. Louku pokryly vzácné šafrány bělokvěté

Aktuálně Turistika Fotoreportáže 12.4.2022

Za nevšední jarní krásou lokality Bezděkov u Nového Města na Moravě míří místní i lidé odjinud. Jediné místo s výskytem šafránů bělokvětých v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy láká k návštěvě právě v těchto dnech.

Předpověd počasí

Dopoledne Odpoledne Večer
Dnes
sobota
24 °C
24 °C
23 °C
Zítra
neděle
25 °C
25 °C
25 °C
Pozítří
pondělí
25 °C
22 °C

Znak Nového Města na Moravě
Nové Město na Moravě (německy Neustadt in Mähren) je město v okrese Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina, 10 km východně od Žďáru nad Sázavou, na jižním okraji Žďárských vrchů. Založeno bylo okolo roku 1250 Bočkem z Obřan, zakladatelem cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou. Největšího rozkvětu požívalo v době renesance za pánů z Pernštejna. Zachovalé historické jádro města tvoří městskou památkovou zónu, kterou doplňuje bohatá sochařská výzdoba ulic a náměstí od místních rodáků Jana Štursy a Vincence Makovského. Mezi nejvýznamnější památky patří katolický kostel sv. Kunhuty, budova staré radnice a zámek.