Tři kříže, stojí na vrcholu kopce Kalvárie s nadmořskou výškou 674,9 m n. m. 
V roce 1482 zde byla postavena kaplička jako vděk za záchranu obyvatel před morem. Po zániku kapličky zde byly v roce 1680  postaveny tři dřevěné kříže a roce 1832 obnoveny dřevěné kříže na kamenných podstavcích, které se zachovaly do dnes. Tyto kříže byly postaveny z vděčnosti za záchranu před morovou epidemií. Dříve se křížů konaly poutě a  polní mše.

GPS souřadnice Tři kříže
GPS Souřadnice
N 49.5580940, E 16.0870934
Nadmořská výška Tři kříže
Nadmořská výška
673 m.n.m

Jeden z nejkrásnějších výhledů na Nové Město a okolí je od Tří křížů

Turistika 17.9.2023

Harusův kopec, skokanské můstky na Šibenici, poslední ze tří studnických stožárů, katolický i evangelický kostel, historická budova gymnázia, nemocniční areál, Pohledec – to vše i mnoho dalšího skýtá výhled od Tří křížů tyčících se na vrcholu novoměstské Kalvárie, dříve Kapliska.

Tagy NMNM

Předpověd počasí

Dopoledne Odpoledne Večer
Dnes
neděle
19 °C
17 °C
18 °C
Zítra
pondělí
20 °C
20 °C
19 °C
Pozítří
úterý
19 °C
16 °C
15 °C

Znak Nového Města na Moravě
Nové Město na Moravě (německy Neustadt in Mähren) je město v okrese Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina, 10 km východně od Žďáru nad Sázavou, na jižním okraji Žďárských vrchů. Založeno bylo okolo roku 1250 Bočkem z Obřan, zakladatelem cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou. Největšího rozkvětu požívalo v době renesance za pánů z Pernštejna. Zachovalé historické jádro města tvoří městskou památkovou zónu, kterou doplňuje bohatá sochařská výzdoba ulic a náměstí od místních rodáků Jana Štursy a Vincence Makovského. Mezi nejvýznamnější památky patří katolický kostel sv. Kunhuty, budova staré radnice a zámek.